Strona główna    /    Warszawa na sportowo

Warszawa na sportowo

Warszawa jest nie tylko stolicą Polski, ale także stolicą wielu dyscyplin sportu. Posiada dwa stadiony piłkarskie na miarę Europy oraz wiele mniejszych, kilkadziesiąt basenów w tym basen olimpijski „Warszawianka”, kortów tenisowych, kilka krytych lodowisk, tor łyżwiarski Stegny, tor wyścigów konnych a także kilkaset mniejszych i większych hal sportowych.

Do historii przeszedł istniejący w latach 1955-2008 Stadion Dziesięciolecia. Był to obiekt lekkoatletyczny i piłkarski. Do usypania jego korony i wałów pod trybuny użyte zostały gruzy zabudowy Warszawy zniszczonej w trakcie i po powstaniu warszawskim.

Stadion zaprojektowany był na 71008 osób aczkolwiek podczas największych imprez masowych na trybunach mieściło się niemal 100000 widzów. Od roku 1989 stadion znany był jako największy bazar w Europie. Legenda mówi, że nie było rzeczy, której nie można było tam kupić. „Jarmark Europa” przestał istnieć w 2008 roku.

W jego miejscu powstaje Narodowe Centrum Sportu. Aktualnie na ostatniej prostej znajduje się budowa Stadionu Narodowego.

Oficjalne otwarcie planowane jest na 30 listopada 2011 roku. Stadion przeznaczony będzie dla 58145 widzów. Pierwszym meczem rozegranym na stadionie będzie mecz pomiędzy Legią Warszawa a Wisłą Kraków o Superpuchar Polski.

Mecz odbędzie się 11 lutego 2012 roku. Sto dni przed startem Euro2012, podczas których na stadionie odbędą się trzy spotkania, reprezentacja Polski spotka się z reprezentacją Portugalii.

 

Drugim największym stadionem Warszawy jest obiekt Legii Warszawa. Stadion otwarty został 7 sierpnia 2010 roku. Spełnia wszystkie standardy UEFA a przeznaczony jest dla ponad 30000 osób. Na miejscu zwiedzić można muzeum Legii Warszawa.

Na terenie obiektu znajduje się również sklep kibica, sportowa restauracja, fitness a nawet klinika rehabilitacyjna. Stadion ma za sobą debiut jako miejsce sprzyjające organizowaniu imprez rozrywkowych w postaci dużych koncertów.

W sierpniu 2011 roku odbył się na nim Orange Warsaw Festival, na którym wystąpili między innymi Sistars, Plan B oraz My Chemical Romance.

W Warszawie znajduje się również tor wyścigów konnych „Służewiec”. Pierwsza gonitwa odbyła się 3 czerwca 1939 roku. Trybuna I przeznaczona jest dla sędziów i dziennikarzy, trybuna II posiada ok. 4500 miejsc głównie stojących natomiast trybuna III obecnie nieużywana posiada jedynie miejsca stojące.

Tor jest udostępniany również jako miejsce imprez masowych. Występowali na nim między innymi U2, Depeche Mode, Sting, The Rolling Stones a w 2010 roku odbył się tam Orange Warsaw Festival goszczący między innymi Nelly Furtado, Mikę oraz zespół White Lies.

Kolejnym punktem na mapie sportowo-rozrywkowej Warszawy jest hala Torwar, która służy jako sala koncertowa, lodowisko do hokeja na lodzie a także jako hala do siatkówki i koszykówki.

Hala powstała w 1953 roku a zmodernizowana została w 1999 roku. Przeznaczona jest dla prawie 5000 osób. W 2007 roku odbyły się tam mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym. Podczas koncertów w hali mieści się do 8000 widzów. Gościli tam między innymi 30 Seconds to Mars, Iron Maiden, Korn, Slipknot, Mark Knopfler, Alicia Keys, The Prodigy, a także wokalista Led Zeppelin – Robert Plant.

W Warszawie prężnie rozwijają się również biegi masowe. Tradycyjnie, co roku odbywają się biegi takie jak w Półmaraton Warszawski marcu, Maraton Warszawski we wrześniu, Run Warsaw w październiku a w listopadzie Bieg Niepodległości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.