Strona główna    /    Trasy rowerowe w Warszawie

Trasy rowerowe w Warszawie

Warszawa, jako stolica Polski i największe miasto w kraju jest miejscem gdzie znaleźć można niemal wszystko. Amatorzy pływania znajdą wiele basenów zarówno krytych jak i odkrytych, a nawet basen o standardach olimpijskich. Miłośnicy biegania mają do dyspozycji sporą ilość parków, a także mają możliwość brania udziału w licznych maratonach organizowanych przez miasto, natomiast zapaleńcy piłki nożnej korzystać mogą z licznych boisk i hal sportowych.

Warszawa pełna jest też rozmaitych firm oferujących w zasadzie każdy rodzaj usług i produktów. Coraz więcej pojawia się wieżowców a co za tym idzie także miejsc pracy więcej jest, więc samochodów na warszawskich ulicach. Sprawia to, że ludzie szukają innych środków komunikacji takich jak autobusy i tramwaje a w ostatnich latach na popularności zyskuje również rower.

Warszawa przystosowuje się do tego środka transportu od wielu lat, ale ostatnie lata przyniosły prawdziwy renesans kultury rowerowej. Powstały między innymi kawiarnie rowerowe przystosowane do amatorów rowerów. Na ulicy Smolnej znajduje się Dynamo Cafe, gdzie nawet przybarowe stołeczki są w kształcie siodełek, zaś w Alejach Jerozolimskich znajduje się kawiarnia Wygodny Rower, gdzie poza kawą i przekąską zamówić można zestaw narzędzi lub poradę fachowca.

W Warszawie jest prawie 300 kilometrów ścieżek rowerowych. Dojechać nimi można do każdego zakątka Warszawy. Bemowo i Żoliborz posiadają około 13 kilometrów tras rowerowych.

Białołęka to już ok. 30 kilometrów. Znajduje się tam między innymi ciekawy szlak biegnący wzdłuż Kanału Żerańskiego.

Bielany rozwijają się prężnie i dysponują już ok. 28 kilometrami.

Mokotów to dzielnica mogąca pochwalić się najdłuższą siecią ścieżek rowerowych, które łącznie liczą sobie 39 kilometrów.

Ochota to niewiele ścieżek rowerowych, które razem liczą około 8 kilometrów. Na Pradze Południe jest 18 kilometrów ścieżek rowerowych.

Dodatkowo wspaniałym miejscem do jazdy na rowerze jest jeden z największych warszawskich parków tj. park Skaryszewski im. Ignacego Paderewskiego. Praga Północ to 12 kilometrów tras dla rowerów. Dojechać można między innymi do warszawskiego ZOO. Rembertów ma najmniej ścieżek rowerowych i całość wynosi ok 1,1 kilometra. Śródmieście posiada 24 kilometry tras rowerowych jednak poprowadzone zostały z licznymi błędami.

Na Targówku i Woli jest ich około 17 kilometrów, natomiast Ursus posiada jedynie 4 kilometry tras. Ursynów ma jedną z najlepszych sieci ścieżek między innymi dlatego, że jest to jedna z najmłodszych dzielnic Warszawy. Łącznie posiada około 30 kilometrów tras. Wawer, jako dzielnica położona na zalesionych terenach posiada więcej leśnych szlaków rowerowych aniżeli typowych ścieżek. Całość wynosi ponad 20 kilometrów.

 

W Wilanowie istnieje właściwie jedna trasa rowerowa licząca sobie ok 14 kilometrów.

W Wesołej ścieżki rowerowe znajdują się głównie na osiedlu Stara Miłosna.

Jest ich łącznie 7 kilometrów. Włochy to jedynie 8 kilometrów tras rowerowych jednak stan ten stale się poprawia.

 

 

 

Pasjonaci rowerów próbują zwrócić uwagę na problem małej ilości ścieżek rowerowych organizując co miesiąc akcję pod nazwą „Warszawska Masa Krytyczna”. Polega to na zebraniu jak największej ilości rowerzystów i przejechaniu ulicami miasta.

W Warszawie znaleźć można kilka szlaków wartych szczególnej uwagi. Pierwszy z nich to Szlak Wisły rozpoczynający się w Puszczy Kampinoskiej. Następnie biegnie ulicą Prozy, Wisłostradą oraz przy Lasku Bielańskim i Kępie Potockiej.

Przy Wybrzeżu Gdyńskim w pobliżu Klubu Sportowego „Spójnia” trasa zaczyna ciągnąć się tuż nad Wisłą aż do ulicy Ludnej. Dalej biegnie w kierunku Łazienek. Jadąc tą trasą odwiedzić można Agrykolę. Następnie ścieżka wiedzie ulicą Belwederską, Sobieskiego i aleją Wilanowską by zakończyć swój bieg w Powsinie.

 

Do interesujących należy również Szlak Bitew Warszawskich liczący 33 kilometry. Rozpoczyna się na Agrykoli i wiedzie do miejsc najważniejszych bitew o Warszawę takich, jak pola Bitwy o Olszynkę Grochowską oraz Bitwy Warszawskiej 1920. Trasa kończy się w Radzyminie.

Szlak Żerań-Nieporęt jest idealny dla osób lubiących wycieczki za miasto. Rozpoczyna się przy Rondzie Starzyńskiego i dalej między innymi Jagiellońską, tyłami FSO, obok Portu Żerańskiego i wzdłuż kanału dociera do Nieporętu gdzie można odpocząć nad jeziorem.

Osoby lubiące długie wycieczki powinny zwrócić uwagę na Szlak Obwodowy łączący Las Bielański z Łazienkami i mający 22 kilometry. Trasa ta omija Śródmieście biegnąc między innymi ulicą Marymoncką, Aleją Prymasa Tysiąclecia, Polem Mokotowskim oraz Alejami Ujazdowskimi.


Ze Śródmieścia na Ursynów wiedzie wygodna trasa pokrywająca się w dużej części ze Szlakiem Wisły.

Wiedzie Alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Sobieskiego, aleją Sikorskiego, Doliną Służewiecką, przez Park Kozłowskiego a następnie ulicą Surowieckiego i aleją Komisji Edukacji Narodowej prosto na Kabaty.

Trasy rowerowe w Warszawie są stale rozbudowywane, ale wciąż znaleźć można sporo błędów w ich umiejscawianiu, jak i w ich braku w ważnych miejscach.

 

Dużym minusem jest na przykład fakt, że jedynie na mostach Gdańskim, Świętokrzyskim i Siekierkowskim znajdują się  ścieżki rowerowe, co stanowi nie lada problem dla rowerzystów chcących przedostać się na drugą stronę Wisły w innych jej punktach.

W najbliższych latach dla warszawskich rowerzystów nadejdą prawdopodobnie dużo lepsze chwile, ponieważ przy każdej nowo budowanej drodze brana pod uwagę jest również ścieżka rowerowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.