Strona główna    /    Śladami Fryderyka Chopina

Śladami Fryderyka Chopina

 

Fryderyk Chopin był jednym z najsłynniejszych polskich pianistów i kompozytorów.

Urodził się w Żelazowej Woli jednak mając 6 miesięcy jego rodzice postanowili przenieść się do Warszawy, gdzie Fryderyk mieszkał następnych dwadzieścia lat w latach 1810-1830.

Pierwszym punktem na szlaku wiodącym śladami Chopina jest Pałac Saski, który był pierwszym mieszkaniem małego Frycka. Aktualnie można odwiedzić jedynie pozostałości pałacu w formie Pomnika Nieznanego Żołnierza.

 

 

Drugim mieszkaniem rodziny kompozytora był Pałac Kazimierzowski, w którym zamieszkali w 1817 roku. Obecnie gmach należy do Uniwersytetu Warszawskiego. Na ścianie budynku znajduje się medalion Chopina oraz tablica pamiątkowa mówiąca, że Fryderyk Chopin zamieszkiwał owy budynek w latach 1817-1827.

W roku 1827 zmarła Emilka, siostra Fryderyka i rodzina postanowiła znów się przeprowadzić. Nowym domem stał się Pałac Czapskich – Krasińskich. Dziś w pałacu mieści się Akademia Sztuk Pięknych, a na piętrze zrekonstruowany został „Salonik Chopinów”. Na ścianie budynku znajduje się tablica z napisem „W tym domu mieszkał i tworzył Fryderyk Chopin przed opuszczeniem w 1830 r. Warszawy na zawsze”.

Naukę Chopin pobierał w liceum na terenie Pałacu Kazimierzowskiego, a później w Szkole Głównej Muzyki.

Wiedzę teoretyczną zdobywał w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego natomiast zajęcia muzyczne odbywały się w nieistniejącym dziś Konserwatorium.

Wiele godzin spędził Chopin w Bibliotece w Pałacu Staszica czytając pisma i literaturę poświęcone muzyce.

 

Pierwszy publiczny koncert Fryderyka Chopina odbył się 24 lutego 1818 roku w Pałacu Radziwiłłowskim zwanym Namiestnikowskim. Dziś znajduje się tam kancelaria i mieszkanie Prezydenta RP oraz pomieszczenia urzędowe.

Chopin grywał regularnie w Belwederze dla wielkiego Księcia Konstantego i jego małżonki Joanny. Wiele koncertów dał, również w Pałacu Błękitnym i na jego tyłach, gdzie mieszkała przyjaciółka rodziny Klementyna z Tańskich. Obecnie znajduje się tam siedziba biur Zarządu Transportu Miejskiego.

17 marca 1830 roku Fryderyk Chopin zagrał pierwszy wielki, publiczny koncert na deskach Teatru Narodowego. Na tej samej scenie zagrał, również ostatni koncert w Polsce. Teatr znajdował się w miejscu dzisiejszego pomnika Powstania Warszawskiego i budynku Sądu Najwyższego.

Na poczcie w Pałacu Wesslów Fryderyk Chopin nadał swój bagaż podróżny i z owej poczty wyjechał dyliżansem. Ostatnie pożegnanie z przyjaciółmi odbyło się na granicy miasta przy ulicy Połczyńskiej 56.

 

Muzeum Fryderyka Chopina znajduje się Pałacu Ostrogskich.

Zobaczyć można wiele pamiątek, rękopisów a także wizerunków kompozytora.

Nieprzerwanie od 1959 roku w każdą niedzielę pomiędzy majem a wrześniem organizowane są Chopinowskie koncerty plenerowe przy pomniku.

 

 

 

Najsłynniejszy pomnik Chopina znajduje się w Łazienkach Królewskich. Jest dłuta Wacława Szymanowskiego, odsłonięty w 1926 roku, zniszczony został w 1949 roku, po czym zrekonstruowany w 1958 roku.

Zobacz również:

Możliwość komentowania jest wyłączona.