Strona główna    /    Aktualności    /    Carlos Kunz – wystawa malarstwa

Carlos Kunz – wystawa malarstwaZapraszamy Państwa na wystawę malarstwa Carlosa Farias Kunza pod tytułem Geometria melancholii.
Termin : 10.02 – 22.02.2012

„Geometria melancholii” jest próbą uchwycenia substancji, z której wyłania się harmonia, jest narracją o przemijaniu, samotności i przymusie ciągłego redefiniowania swojego „ja”. Uchwycone w migawce gry świateł przedmioty codziennego użytku zminimalizowane są do podstawowych form geometrycznych. Rzeczywistość ukazana na płótnach Carlosa Kunza przybiera formę skondensowaną i zamkniętą.

Spoza zatrzymanych w bezruchu kompozycji wyziera samotność, odrębność, co sugerują wyraźnie zaznaczone kontury, jednorodność i wyrazistość form. Przy pomocy środków wyrazu artysta podkreśla nietrwałość egzystencji, stan ciągłej zmiany, umowność związaną z percepcją świata zastanego, brak skończoności – bryły przechodzą jedna w drugą, przenikają się, niektóre tracą swoją nominalną formę, zupełnie tak, jakby oglądano je w biegu.

Odkształcona, „wygnieciona” faktura płócien przywodzi na myśl  stan ciągłej zmiany, nieosadzenia w obrębie zastanych ram,  a jednocześnie nieustannego  konstruowania „ja” wynikający z gromadzonych doświadczeń. Barwa często stanowi ramę dla centralnej części kompozycji – to próba opowiedzenia niewidzialnego, ciszy, towarzyszącej przemijaniu,  projekcja jej istoty oraz składowych, rozbita na elementy pierwsze.

Twórczość Carlosa Kunza  przywodzi na myśl niektóre fotografie Cartier-Bressona, jest próbą zmaterializowania uniwersalnej „substancji”, która decyduje o treści  danej „chwili” poza czasem. Na styku faktur, barw i form powstaje przestrzeń dla kontemplacji i redefinicji tego, co stałe i tymczasowe, tożsame z „ja” i zapożyczone, wspólne i jednostkowe, pozwala przejrzeć się w lustrze porządku zaklętego w niekończącym się tańcu linii, światła i cienia.

Carlos Kunz urodził się w Argentynie w 1958 roku. Studiował malarstwo i rzeźbę na Akademii Sztuki w Cordobie (Argentyna). Współpracował z teatrami w Argentynie oraz na Dominikanie jako scenograf w Teatro Mayor, Teatro de Santiago de los Caballeros. Obecnie mieszka i pracuje w Polsce.

Wystawa objęta jest honorowym patronatem Ambasady Republiki Argentyńskiej.

Bezpłatny wstęp

Adres:
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel./faks 22 828 89 43
adres FB: www.facebook.com/galeria.schody
strona: http://www.galeriaschody.pl

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *