Strona główna    /    Rozrywka    /    Teatr    /    Teatr Polski

Teatr Polski

ul. Karasia 2
00-327 Warszawa
Tel: +48 (22) 826 92 71
Dzielnica: Śródmieście
http://www.teatr-polski.art.pl
bow@teatrpolski.waw.pl

Teatr Polski w Warszawie został założony 29 stycznia 1913 roku z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatna działalność. Pierwszym przedstawieniem w nowym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.

Na początku działalności Teatr Polski przechodził trudności lecz szybko stał się przodującą sceną, jeśli chodzi o widowiska monumentalne, co należy wiązać między innymi z osobą Leona Schillera. To on wykreował na scenie Teatru okryte sławą spektakle Dziadów, czy Kordiana.

Można się było na to zdobyć mając taki zespół, jaki zgromadził dyrektor Szyfman, a w jego skład wchodziło wiele osobowości ówczesnego polskiego teatru m.in.: Aleksandra Zelwerowicza, Jerzego Leszczyńskiego, Kazimierza Junoszę-Stępowskiego, Józefa Węgrzyna, czy Stefana Jaracza. Wśród aktorek wyróżniała się żona Szyfmana – Maria Przybyłko-Potocka.

Początkowo publiczność nazywała Teatr Polski warszawską Comédie-Française.

VN:F [1.9.22_1171]

Oceń ten wpis

Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Tagi: , , , , ,

Galeria zdjęć

  • Teatr Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Drogi Gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI